Spalaj ekonomicznie

Spalaj ekonomicznie

Palisz węglem w starym, nieekonomicznym, nieekologicznym piecu? Zanim zmienisz go na wydajniejsze źródło energii, ciepła już teraz możesz pomóc swoim sąsiadom i swojemu miastu. Jako tymczasowe rozwiązanie proponujemy Ci metodę rozpalania od góry.

korzyści

Zyski „na już”:

  • Oszczędzasz opał (metoda nie przynosi rezultatów przy spalaniu mułu lub flotu)
  • Zmniejszasz ilość pyłów wydostających się z komina
  • Oszczędzasz czas korzystając z dłuższego okresu spalania
  • Rozpalanie od góry obniża emisję pyłów. Pyły te to w największej mierze cząstki niespalonego paliwa - opary smoły i sadza. Im mniej powstaje dymu, tym mniejsza jest emisja pyłów. Podobnie wygląda to w przypadku kotłów podajnikowych. Ich bardzo niskie wskaźniki emisji pyłów są efektem bezdymnego spalania.
Rozpalanie od góry

Ważne jest przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Jednak teraz żar pomału schodzi ku dołowi (z równą łatwością jak w paleniu od dołu wędrował ku górze) a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega praktycznie całkowitemu spaleniu. W miejsce dymu powstaje więcej ciepła.

Rozpalanie od góry

Palenie od góry z przyczyn technicznych jest proces­em cyklicznym, tj. wrzuca się na początku określoną ilość opału, rozpala i czeka do jej wypalenia, aby rozpalić od nowa (nie ma zbytnio możliwości, by dołożyć opału od spodu). Choć palaczowi przywykłemu do dokładania może się to wydać karkołomne, palenie bez dokładania nie jest takie trudne a wymaga jedynie zmiany nawyków.

Więcej potrzebnych informacji na temat metody znajdziesz na stronie:
CZYSTE OGRZEWANIE

Sprawdź więcej

Oni już działają

Poznaj sylwetki rybniczan, którym na sercu leży świeże powietrze w naszym mieście.
Te osoby już zaangażowały się w przywrócenie błękitu nad miastem. Ty też możesz pomóc!

Zdzisław Maślak

sieć c.o.

Roczne koszty ogrzewania przed/po
2000 zł
1400 zł

Krzysztof Popek

kocioł na gaz ziemny (GZ-50)

płyta
FRESH AIR PROJECT
Patronat
pomysł
i realizacja